Лишень уявіть — вишита сорочка могла існувати ще на початку нашої ери. Щоправда, тканина просто не здатна зберігатись так довго. Тому ми з вами не можемо ані помацати, ані побачити дуже старих вишитих сорочок. Але вчені говорять, що вони були, ґрунтуючись на інших джерелах. Наприклад, на Черкащині археологи знайшли срібні фігурки, створені у VI столітті нашої ери. Ці «срібні скіфи» були вдягнуті у вишиті сорочки. Може, історики засумнівались би у доречності такого порівняння. Але Геродот був такої самої думки — писав, що скіфи прикрашали своє вбрання вишивкою.
То що ж це виходить?
Що чоловіча чи жіноча вишита сорочка в Україні «живе» вже понад 1400 років. Історики говорять, що якщо річ або явище не зникли з культури за 100-220 років, то вони об'єктивно цінні й потрібні народу. А найважливіше, що за ці століття вишиванки для дівчат та хлопців, жінок та чоловіків нікуди з країни не поділись. Їх продовжували шити, вишивати та носити. Одягали на щодень чи на свята. Прикрашали різними орнаментами та кольорами. Вишитий одяг пройшов неймовірне історичне горнило й залишився частиною національної ідентичності. Він був й досі залишається на часі.
Але в чому його таємниця?
В експертів інтернет-магазину вишиванок «Крамниця вишитого одягу» є одразу декілька пояснень:
Ошатність. Вишивка робить навіть найпростіший крій цікавим, святковим. Вишиту сорочку доречно одягати на будь-яке святкування чи захід.
Ідентичність. Техніка та візерунки суттєво відрізнялись не лише в регіонах, але й в окремих селах. За орнаментами розпізнавали своїх та чужих. Ми зараз діємо майже так само: якщо в іншій країні бачимо людину у вишитій сорочці зі знайомими візерунками, одразу без слів впізнаємо у ній земляка.
Захист. Візерунки ніколи не були просто малюнками. Українки, вишиваючи плаття-вишиванки для дівчаток, загадували їм красу, здоров'я та щастя у шлюбі. Хлопчикам зичили сили, мужності, достатку. І «зашифровували» ці свої прагнення у ромбики, крапки, дубове листя чи квітки.
Зручність. В старовину жіноча вишиванка з коміром мала бути такою, щоб жінка могла спокійно нахилитись чи присісти, підбігти чи зробити будь-яку роботу. Тому одяг робили просторим, довгим, з анатомічним кроєм (не просто мішок з отворами для рук та ніг). На цю традицію орієнтуються й сучасні виробники вишитого одягу.
Тому найкраще, що ви можете зробити зараз — купити вишиванку для дівчинки дійсно хорошої якості. Вона буде їй оберегом та святковим вбранням одночасно, а після стане спадком для дочки чи онуки. Адже вишитий одяг завжди на часі й ніщо цього не змінить.
Написати коментар