Значення одягу в розвитку нації

Значення одягу в розвитку нації
  • Кожен етнос відрізняють чотири ознаки: мова, костюм, їжа (національна кухня) та житло, яке теж має свій національний колорит.

Одяг несе велике смислове навантаження. Перш за все це сигнальна функція - хто перед нами: це дівчина, наречена, заміжня жінка або жінка у віці? Наряд несе також колосальну сакральну навантаження: коли ми надягаємо певну сорочку, то це маркер не тільки зовнішній - для наших очей, це і маркер на тонкому, духовному, трансцендентному рівні для включення певних комплексів енергій. Наприклад, якщо вагітна жінка одягає певну сорочку, у неї, як бджоли біля вулика, роїться цілий сонм тонких енергій, то, що ми можемо назвати в церковній традиції ангелами, а в народній традиції ці ангели зображуються теж крилатими, тільки у вигляді пташок. Ці тонкі енергії, сутності оточують енергетичне поле жінки, яка носить дитину, і, відповідно, оберігають плід і лоно. А коли жінка вже народила дитину, вона цю сорочку з себе знімала і клала в скриню до наступної вагітності, вона не одягала її просто так.

Візерунки, які прикрашають одяг, відрізняються по підлозі, множимо на чотири пори року - і бачимо цілий океан інформації, яку навіть фахівці подеколи прочитати не можуть. Різні території мають специфічну, неповторну та унікальну енергетику. І саме ця земля, саме ці енергії земні, диктують тому етносу, що проживає на ній ті специфічні коди, ключі, які з'єднують небо і землю. По суті вся вишивка або ткацтво - це не декор, а коди і ключі, які дозволяють нам відкривати небесну браму, допомагають співпрацювати неба і землі.

Люди знали цей древній космічний мову, існує першоджерело, і він єдиний. Коли ми починаємо аналізувати орнаментику, символи і знаки, то не можемо сказати, що якийсь орнамент створили типові гуцули і тут історія суто Гуцульщини. Ні, такі ж орнаменти, з таким же набором структурних елементів, є в досить віддалених частинах світу. Але колорит гуцульської вишивки - дійсно унікальний і неповторний, тому що Карпати дають саме такий комплекс енергій, саме з таким колоритом.

Українська вишивка
Україна розділена по Дніпру, ніби хребтом, на дві частини - лівобережну та правобережну. Ми знаємо в духовно-езотеричної традиції праву сторону - янську, чоловічу - і ліву сторону іньську, тобто жіночу. З Дніпром і Україною - точно так же. Правобережна Україна - це домінанта янських енергій, в орнаментах переважає геометричний орнамент. А Лівобережжі - це иньский полюс, мінусовий аспект, тут в сорочках чоловічих і жіночих також геометричні орнаменти, але ми бачимо, особливо в рушниках, дуже багато рослинних орнаментів.

У ХХ столітті все більше і більше почав поширюватися рослинний орнамент, цьому посприяла технологія, яка прийшла до нас із Західної Європи і з Азії, - це хрестик і гладь. Так склалося, що з того багатого технологічного спадщини, понад 250 вишитих швів, на сьогодні маємо в основному два - хрестик і гладь.

Хрестик і гладь прийшли до нас тільки в ХХ столітті! До цього кожен регіон вишивав свої візерунки своїми техніками. Звичайно, є техніки і шви, які поширені майже по всій Україні. Як правило, це найдавніші зразки орнаментів, які відтворюють ткані візерунки: це нанизування, заволаківаніе, низь ... Поділля, Полісся, весь Карпатський регіон знає цю техніку. Південно-східна частина заселилася набагато пізніше - це XVII століття. Це дике поле, по якому кочові народи рухалися то в одну, то в іншу сторону, це міграційні потоки по Великому шовковому шляху з Європи в Азію, із заходу на схід, і також великі міграції по траєкторії північ-південь, з варяг у греки. Чому Україна має таку багату і цікаву культуру? З одного боку, тому що це землеробська країна, а з іншого - через своє геополітичне положення на перехресті основних міграційних потоків. Ми говоримо про индоевроп, оскільки по Великому шовковому шляху кілька тисяч років рухалися каравани, які привозили на землі України шовку, золоті-срібні нитки, зразки шовкових, парчевих тканин. Тому українська вишивка дуже багата, дуже цікава, різноманітна, і у кожного регіону є своє «обличчя». Одяг - це візитна картка, і ніхто не намагався скопіювати чуже. Якщо воно і привносить звідкись, то це робилося поступово і асимілювалося, пропускалося через ментальність, душу, і тоді вже вкорінювалося, виробивши певну традицію.
15/02/2019 15:24:35
0
209

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!